Aktualności

Artykuł: Styl vintage - Powrót do przeszłości

data dodania: 10 December 2015

VINTAGE  - CO TO JEST?

Vintage to styl w kulturze i sztuce. Samo słowo"vintage" pochodzi  z terminologii winiarskiej i oznacza wino zrobione z winogron zebranych w jednym roku (vintage to po prostu dobry rocznik wina). Styl o nazwie vintage zaistniał najpierw w modzie, w XIX wieku. Polega na noszeniu rzeczy z innej epoki albo stylizowanych na takie oraz łączeniu stylów pochodzących z różnych epok.

Obecnie słowem tym określa się styl wnętrzarski, a także same produkty, które nawiązują do poprzednich epok (kojarzą się z przeszłością lub po prostu z niej są). Należy pamiętać, że za vintage uznane zostały trendy i rzeczy przynajmniej dwudziestoletnie! Aby stworzyć vintage’owskie wnętrze trzeba wybierać jedynie najbardziej charakterystyczne elementy mody minionej. Ten wybór nie jest bez znaczenia!

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI, CZYLI UMIEJĘTNE POŁĄCZENIE STAREGO Z NOWYM

Styl vintage nie stroni od zestawień awangardowych i szokujących. To styl dla osób odważnych i szczególnie kreatywnych, chcących pokazać swój indywidualizm. Operowanie stylem vintage idealnie wpisuje się w hasło: „wyraź siebie poprzez …”.

Styl vintage charakteryzuje się łączeniem przeciwieństw. Wnętrze vintage można stworzyć na trzy sposoby:
-  stylizując nowe rzeczy na wzór poprzednich epok; 
-  wprowadzając stare, stylowe przedmioty i meble w nowoczesne wnętrze;
-  wnętrze stylizowane na takie ”z historią” łączyć  z nowoczesnymi elementami.

Vintage to zabawa na styku konwencji. Możemy pozwolić sobie w niej na bardzo dużo, panuje tu dowolność w doborze trendów. Tak naprawdę niema konkretnej formy, kolorystyki, nakazów ani zakazów. Ważne są dobry smak, jakość, charakter i wyczucie.


Źródło: CosmoLight; Rotterdam P01154BK MIR


KTO POLUBI VINTAGE?

Miłośnicy vintage doskonale odnajdują się we współczesności, lubią nowoczesność, ale celem ich poszukiwań są przedmioty z duszą. Ktoś określił vintage jako styl idealnie łączący nostalgię z poczuciem humoru i radością życia. Stosowanie tego stylu to jakby wyraz tęsknoty za “dawnymi, dobrymi czasami”.

Styl vintage spodoba ci się, jeśli cenisz tradycję, niemal wszystko darzysz sentymentem, a do tego masz lekko artystyczne, a nawet awangardowe zapędy.  Jeśli zaś będziesz miał wątpliwości, albo trudności ze znalezieniem odpowiednich elementów to lepiej... nie rób tego w domu! ;)


Źródło: CosmoLight; Rotterdam P01284BK

OŚWIETLENIE W STYLU VINTAGE

Współczesne lampy w stylu vintage są inspirowane modelami, typowymi dla tych, które znamy dobrze z minionych lat. Ich forma powinna być na tyle charakterystyczna, aby od razu przywoływać zamierzone retro –skojarzenia (idealnym przykładem są podłogowe lampy vintage MALMO  lub lampa sufitowa BONN - P01178BR). Opatrzone zazwyczaj nutą nowoczesności (np. nowoczesną technologią, materiałem najwyższej jakości, czy też nieco zmienioną formą) – same mogą stać się inspiracją do projektowania pomieszczeń w bardzo konkretnym klimacie, w klimacie vintage.

Oświetlenie vintage marki CosmoLight stworzone zostało przy wykorzystaniu elementów typowych dla lamp w tym stylu: szkła, stali, dekoracyjnych żarówek – jak z czasów Edisona (np. lampy wiszące ROTTERDAM -P01468BR, YORK - P01284BK, czy lampy ścienne ROTTERDAM - W01161BK MIR, YORK -W01277BK), a nawet widocznego przewodu elektrycznego (jak w  ROTTERDAM - P01154BK MIR).

Źródło: CosmoLight; Rotterdam P01291BR

Dzięki zastosowaniu designu bez nachalnych dekoracji, wprowadzenie oświetlenia CosmoLight pozostawia bardzo wiele miejsca na indywidualizm w budowaniu całej aranżacji wnętrza.

Stylowe lampy sufitowe vintage, lampy stojące czy też kinkiety vintage, znakomicie prezentują się we współcześnie urządzonych wnętrzach, nadając im ponadczasowego klimatu w stylu retro. Natomiast w pomieszczeniach zaaranżowanych na styl nowoczesny, czy eklektyczny, stanowić mogą kluczowy element dekoracyjny.

Wielbiciele vintage poszukujący przedmiotów z duszą, które sprawią że ich wnętrze nabierze nietuzinkowego charakteru, jak oni sami, z pewnością znajdą u CosmoLight wymarzone lampy.


Sprawdź: Lampy vintage od CosmoLight

lampy_vintage.png